T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü Bitlis Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü Bitlis Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

12 Mart Dünya Glokom Günü

Güncelleme Tarihi: 12/03/2021

 

Dünya Glokom Günü


Dünya Glokom Günü, Glokom hastalığına dikkat çekmek için her yıl 12 Mart Dünya Glokom Günü olarak kutlanmaktadır. Öncesinde 11-17 Mart tarihleri arasında eş zamanlı olarak Dünya Glokom Haftası kapsamında; bu hastalığın potansiyel tehlikeleri ve görme yetisini koruyabilmek için düzenli göz muayenesine dikkat çekmek amacıyla hastalıkla ilgili farkındalık oluşturulmaktadır.

Dünya Glokom Günü 

Dünya Glokom Günü, dünya çapında göz doktorları (oftalmolog), optometristler, üniversiteler, klinikler, glokom toplulukları, glokom dernekleri; özellikle de glokomlu olan hastalar ve glokomlu aile bireyleri çeşitli glokom taraması ve bilinçlendirme amaçlı bir araya gelmektedir.Glokom Hastalığı 

Tüm dünyada ve Türkiye‘de en sık kalıcı görme kaybına yol açan Glokom hastalığı; halk arasında Göz Tansiyonu ya da Karasu Hastalığı adlarıyla da bilinen Glokom hastalığı, her yaş grubunda görülse de 40 yaşın üzerindeki her 40 kişiden 1’inde görülür. Hastalığın ortaya çıktığı 10 kişiden 1’inde körlüğe neden olabilir. Glokom hastalığı, göz sinirini tutan yaygın bir göz hastalığıdır. Genel olarak göz içindeki sıvı basıncının görmeyi sağlayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde olmasıyla ortaya çıkar. Glokom hastalığı, tedavi edilmezse görme kaybına yol açabilir.

Glokom hastalığı, göz içindeki sıvı basıncının çoğunlukla yükselmesi nedeniyle göz sinirinin zarar görmesidir. Göz işlevlerini yerine getirebilmesi ve normal sertliğini koruyabilmesi için özel bir sıvı salgılanır. Normal sağlıklı bir gözde göz sıvısı sürekli olarak üretir ve dengeli bir şekilde emilerek boşaltır.  Bu hareketlilik bozulduğu zaman glokom gelişir.

Gözde göz içi sıvısının üretiminde artış veya dışa akımında azalma varsa “açık açılı glokom”; dışa akım yollarında tıkanıklık varsakapalı açılı glokom”a sebep olur. Glokom normal basınç halinde de olabileceği gibi doğuştan, göz tümörleri, göz yaralanması ve uzun süreli kortizon kullanımına bağlı gelişmektedir.

Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tanısı

Glokom hastalığı çoğunlukla hiçbir belirti vermez; fakat sabahları artarak devam eden baş ağrısı, bulanık görme, gözde kızarıklık, ışıkların etrafında halkalar, ağrı, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler baş gösterebilir.

Tanı için ayrıntılı bir göz muayenesi ve göz tansiyonunun ölçülmesi, bilgisayarlı görme alanı testi, santral kornea kalınlığı ölçümü, optik sinir başı tomografisi gibi yapılacak testlerden sonra Glokom hastalığı tanısı konulabilir. Risk altındaki kişiler ve 40 yaşın üzerindeki bireylerin yılda en az bir kez göz muayenesinden geçmelidir.